
Rehabilitacja po przebyciu zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 (COVID-19) wraz z oceną wydolności krążeniowo - oddechowej
Osoby, które przeszły zakażenie COVID-19 najczęściej skarżą się na powikłania ze strony układu krążeniowo-oddechowego. Nawet najprostsze czynności stają się trudne z powodu szybko odczuwanego zmęczenia, duszności lub zaburzeń rytmu serca. Pojawiają się również zaburzenia równowagi i koordynacji ruchowej. Powyższe objawy powodują u osób po COVID-19 także zwiększone uczucie niepokoju, wzrost poziomu lęku, obniżenie nastroju, czego wynikiem jest obniżona jakość życia.
Rehabilitacja po COVID-19 jest złożonym, wielotorowym procesem, którego celem jest poprawa kondycji fizycznej, wydolności krążeniowo-oddechowej organizmu i zwiększenie możliwości fizycznych organizmu.
Pragniemy jak najszybciej powrócić do normalnej aktywności dnia codziennego, w tym do ulubionych form sportu lub rekreacji ruchowej. Według aktualnych zaleceń w zakresie medycyny sportowej powrót do aktywności fizycznej po przechorowaniu COVID-19 z uwagi na bezpieczeństwo pacjenta powinien obywać się stopniowo, bez pośpiechu, w kilku fazach stopniowo rosnących obciążeń. Nad całym procesem czuwa lekarz specjalista i fizjoterapeuta.
COVID-19
COVID-19 to choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2. Wirus wykorzystuje receptor ACE2 głównie na powierzchni pęcherzyków płucnych czy komórek nabłonka jelita cienkiego jako bramę wejściową. Objawy mogą przypominać przeziębienie. Infekcja może powodować zapalenie płuc oraz powikłania zakrzepowe, a w ciężkich przypadkach doprowadzić do niewydolności krążeniowo-oddechowej.
POWIŁKANIA PO COVID-19
Nawet po lekkim przebiegu choroby mogą utrzymywać się objawy, które utrudniają codzienne życie. Do najczęstszych należą:
- Zmęczenie (zmniejszona tolerancja wysiłku fizycznego),
- Duszność, kaszel,
- Bóle mięśni i stawów,
- Problemy z pamięcią lub koncentracją.
Najwyższa pora to zmienić!
PAKIET COVID-19
- Część diagnostyczna
Wizyta kwalifikacyjna przeprowadzona przez specjalistę kardiologa (ocena wydolności krążeniowo – oddechowej na podstawie wykonanych badań specjalistycznych stosowanych m.in. w diagnostyce u sportowców wyczynowych). - Część rehabilitacyjna
CO PACJENT POWINIEN MIEĆ ZE SOBĄ NA WIZYTĘ KWALIFIKACYJNĄ?
- Dokumentacja o przebytym COVID-19,
- Dokumentacja medyczna wraz z informacją o stosowanym leczeniu (w przypadku chorób przewlekłych) oraz szczegółowe informacje w przypadku leczenia przeciwkrzepliwego,
- Wyniki badań laboratoryjnych. Badania wykonane w CMS – są w cenie pakietu rehabilitacyjnego (należy je wykonać do 7 dni przed wizytą kwalifikacyjną):
A). Morfologia, OB, CRP, glukoza, kreatynina+GFR, Na, K, bilirubina, kwas moczowy, AST, ALT, LDH, GGTP, lipidogram, TSH, APTT, PT, D-dimer, mocz badanie ogólne, troponina,
B). HbA1C - hemoglobina glikowana (u pacjentów z cukrzycą).
Badania można wykonać w CMS od poniedziałku do piątku w godzinach 7.30 do 10.00. Tel. do gabinetu zabiegowego: 22 592 93 75.
CZĘŚĆ DIAGNOSTYCZNA. WIZYTA KWALIFIKACYJNA
- Ocena wydolności krążeniowo-oddechowej.
- Spoczynkowe badanie elektrokardiograficzne (EKG 12 CH).
- Badanie echokardiograficzne przezklatkowe (ECHO serca).
- Spirometria dynamiczna spoczynkowa - FVC (Forced Vital Capacity).
- Kwalifikacja do testów wysiłkowych: próba wysiłkowa EKG lub badanie ergospirometryczne (CPET) *. Orzeczenie o braku przeciwwskazań do rehabilitacji oraz wydanie zaleceń na podstawie testów wysiłkowych.
- W przypadku wystąpienia przeciwwskazań do testów wysiłkowych oraz rehabilitacji wydanie zaleceń specjalistycznych.
- Spirometria powysiłkowa (w restytucji) oraz ewentualnie próba rozkurczowa (decyzja po wykonaniu spirometrii spoczynkowej) - badanie dodatkowe na ewentualne zlecenie lekarza.*
* Badanie dodatkowe na ewentualne zlecenie lekarza za dodatkową opłatą
CZĘŚĆ REHABILITACYJNA - 10 WIZYT
Zindywidualizowane i kompleksowe postępowanie fizjoterapeutyczne, którego celem jest powrót do sprawności po zakażeniu koronawirusem SARS-CoV-2. W skład pakietu wchodzi m.in.:
- Ocena fizjoterapeutyczna pacjenta,
- Trening aerobowy (45-60 min),
- Inne formy kinezyterapii m.in.:
- Trening wzmacniający,
- Medyczny trening funkcjonalny,
- Trening mobility i stretching. - Inne zabiegi fizjoterapeutyczne na zlecenie fizjoterapeuty w razie potrzeby.
W ramach pakietu każdy pacjent otrzymuje na własność spirometr kulkowy - urządzenie do ćwiczeń oddechowych, dzięki któremu także po zakończeniu pakietu może kontynuować ćwiczenia samodzielnie.
CO ZYSKUJESZ?
- Poprawa jakości życia,
- Poprawa kondycji psychofizycznej,
- Poprawa wykonywania codziennych czynności,
- Mniejsza duszność i zmęczenie,
- Łatwiejszy powrót do aktywności sportowej.
Na wszystkie pytania dotyczące rehabilitacji pocovidowej odpowiemu Państwu:
- telefonicznie: 22 592 93 05 ... do 10,
- w dziale fizjoterapii Centrum Medycyny Sportowej (parter, obok recepcji).